Prężnie rozwijające się gałęzie przemysłu wymagają nieustannego doskonalenia narzędzi temu rozwojowi służących. Z pomocą w tym zakresie przychodzi wiedza specjalistów z dziedziny fizyki, mechaniki, elektroniki. W wyniku ich działań na rynku pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, pozwalające na doskonalenie różnego rodzaju maszyn pomiarowych.
Pneumatyka, pomiary i siłowniki
Żeby zrozumieć jak ważny czynnik w maszynach pomiarowych stanowi precyzja, należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi pojęciami. Jednym z nich jest pneumatyka — dziedzina nauki i techniki zajmująca się prawami rządzącymi przepływem sprężonego powietrza. W oparciu o nią tworzone są kolejne rozwiązania i techniczne innowacje, mające na celu podniesienie poziomu wszelkich wykonywanych przez maszyny prac, w tym także pomiarów.
Jako czynnik roboczy, determinujący działanie maszyny, jej napęd pneumatyczny, wykorzystuje się energię przepływającego wewnątrz układu powietrza lub innego gazu. Aby proces ten mógł przebiegać w sposób płynny, układy maszyn wyposaża się w odpowiednio dobrane siłowniki, odpowiedzialne za płynne funkcjonowanie całego mechanizmu. W celu zapewnienia najwyższej precyzji ich działania stosuje się odpowiednie czujniki do siłowników.
Czujniki do siłowników i ich znaczenie
Jak wspomnieliśmy wcześniej, wyposażenie systemu sterowania w odpowiedniego typu czujniki kierujących ruchem maszyny siłowników jest niezwykle ważne dla utrzymania niezmiennej wydajności i precyzji różnego rodzaju systemów. Zależnie od ich typu zmienia się rodzaj wprowadzanych do układu czujników.
Wśród dostępnych na rynku akcesoriów, znajdziemy czujniki optyczne, indukcyjne, ultradźwiękowe, pojemnościowe, a także magnetyczne. Ich działanie, zależnie od rodzaju, opierać się na pomiarach temperatury czynnika roboczego, tempa przepływu, czy jego zawartości w układzie.
Siłowniki w życiu codziennym
Wydawać by się mogło, że tak czułe urządzenia, jak siłowniki i specjalnie im dedykowane czujniki spotkamy tylko w wysoce skomplikowanych systemach pomiarowych, sterujących procesami produkcyjnymi, wymagających niezwykłej precyzji. Okazuje się jednak, że to technologiczne rozwiązanie stosowane jest na szeroką skalę nie tylko w specjalistycznych oddziałach przemysłowych.
Różnego rodzaju siłowniki znajdziemy wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z szeroko pojętą automatyzacją. Rozwiązanie to wprowadza się między innymi w przypadku elektronicznie sterowanych łóżek, bram wjazdowych, czy otwieranych automatycznie okien, występujących na przykład w ramach zintegrowanych systemów przeciwpożarowych.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://sensor24h.pl/czujniki-polozenia-tloka/.
#czujniki do siłowników #czujniki położenia tłoka