Jak chronić motocykl na drodze?

Jak chronić motocykl na drodze?

Motocyklistów przybywa na polskich drogach z każdym rokiem. Jednoślady to świetna alternatywa dla samochodów, szczególnie w dużych miastach. Pozwalają one uniknąć korków, spalają znacznie mniej benzyny. Kupno motocykla wiąże się jednak nie tylko z przywilejami, ale też obowiązkami. Jak każdy pojazd mechaniczny motocykl musi przechodzić obowiązkowe kontrole wykonywane w stacjach diagnostycznych. Musi również posiadać ważne ubezpieczenie OC.

Obowiązkowe ubezpieczenie motocykla

Ubezpieczenie OC to polisa wymagana prawnie – musi ją wykupić każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Polisa OC pozwala na ochronę interesów innych użytkowników drogi. W razie kolizji czy wypadku to właśnie z polisy sprawcy pokrywane są szkody i zniszczenia. Polisa OC nie ma stałej ceny – wysokość rocznej składki wynika z wielu zmiennych, w tym wieku posiadacza motocykla, ale też wieku, marki i pojemności baku motocykla. Nie bez znaczenia jest również miejsce rejestracji. Warto wiedzieć, że cenę składki obniżyć można poprzez zniżki, które nabywa się wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy. Takie ubezpieczenie motocykla to polisa roczna – takie ubezpieczenie powinno zachować ciągłość. Nawet jeden dzień bez ważnego ubezpieczenia naraża na wysokie mandaty i kary finansowe.

Dodatkowe ubezpieczenie motocykla – co wybrać?

Poza polisą OC możliwe jest zakupienie dodatkowych form ubezpieczenia, takich jak autocasco czy assistance. AC to polisa chroniąca bezpośrednio konkretny motocykl – takie ubezpieczenie pozwala na usuwanie szkód powstałych np. w czasie postoju na parkingu. Warto pamiętać, że zakres ubezpieczenia AC wybieramy samodzielnie – im szerszy zakres ochrony, tym wyższa kwota składki rocznej. Drugą opcją jest Assistance, który pozwala na skorzystanie z pomocy drogowej oraz samochodu zastępczego.

#polisa oc #ubezpiecznie motocykla

Related Posts

Zielony Zakątek Pełen Stylu: Twój Przewodnik po Meblach Ogrodowych

Pojazdy elektryczne na wynajem: Nowa era mobilności