Czy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe? Praktyczne informacje dla początkującego kierowcy

Czy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe? Praktyczne informacje dla początkującego kierowcy

Każda osoba zdająca prawo jazdy musi opanować nie tylko zasady poruszania się po ulicach, ale również przepisy. Prawo nakłada na kierowców wiele obowiązków. Jednym z nich jest kupno ubezpieczenia. Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie OC jest konieczne? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych!

Ubezpieczenie OC – obowiązek każdego kierowcy

Odpowiedź na postawione pytanie jest jednoznaczna: ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą. Do jej corocznego odnawiania zobowiązany jest każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Polisa odpowiedzialności cywilnej daje gwarancje każdemu uczestnikowi ruchu, że w razie wypadku otrzyma on rekompensatę finansową mającą pokryć koszty naprawy samochodu czy leczenia (w przypadku szkody osobowej).

Co ważne, umowa z ubezpieczycielem zawierana jest na rok. Pierwszą polisę OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Każdy dzień zwłoki może oznaczać poważne kłopoty. Zapominalscy kierowcy będą musieli zapłacić wysokie kary finansowe. W tym roku właściciele nieubezpieczonych „osobówek” mogą być obciążeni kosztami w wysokości nawet 6020 zł.

Jakie czynniki wpływają na cenę polisy?

Zastanawiasz się, ile będzie wynosić składka za OC? Koszty ponoszone przez kierowców nie są stałe i zależą od wielu czynników, między innymi wieku i doświadczenia kierowcy oraz modelu i marki samochodu, pojemności jego silnika, mocy, przebiegu. Zakres polisy OC określa ustawa. Oznacza to, że najważniejsze zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia są niemal identyczne, niezależnie od tego, z jakiej oferty skorzystamy. Aby nie narażać się na niepotrzebne koszty, warto starannie wybrać ubezpieczyciela. Nieocenioną pomocą w poszukiwaniu najtańszego wariantu są internetowe porównywarki.

 

 

#ubezpieczenie oc #ubezpieczenie samochodu

Related Posts

Mały Stolik Kuchenny: Idealne Rozwiązanie do Małej Przestrzeni

Zielony Zakątek Pełen Stylu: Twój Przewodnik po Meblach Ogrodowych